'

Курсовой проект

Понравилась презентация – покажи это...





Слайд 0

Курсовой проект Разработка урока по теме «Спорт и хобби» Составили: Амеличкина О.А. (СОШ №14) Верещагин И.Л. (Лицей №15) Шалдаманова Т.Л. (Лицей №3) г. Саров, 2013


Слайд 1

Урок по теме “ As many people as many hobbies” Учебник “Starlight” 10 класс


Слайд 2

УМК “STARLIGHT 10”


Слайд 3

Девиз урока (на доске) “ All work and no play makes John a dull boy “


Слайд 4

Цели урока:


Слайд 5

Учебная: Совершенствование лексических навыков по теме «Спорт и хобби». Формирование умения выражения предпочтения в монологической и диалогической речи.


Слайд 6

Познавательная: Знакомство с экстремальными видами спорта в англоговорящих странах.


Слайд 7

Воспитательная: Привитие понимания важности физической активности.


Слайд 8

Развивающая: Развитие умения работать в парах, выполнять упражнения с функциональными опорами.


Слайд 9

Оснащение: • Интерактивная доска • Компьютер • Учебник “Starlight” • Диск с аудиокурсом к учебнику “Starlight” • Раздаточный материал .


Слайд 10

Ход урока:


Слайд 11

Учитель начинает урок:


Слайд 12


Слайд 13

2. Предъявление темы урока: На интерактивной доске высвечивается серия картинок о различных хобби.


Слайд 14

Учитель просит дать определения тому, что делают люди на картинках.


Слайд 15

2. С помощью языковой догадки осуществляем выход на термин “HOBBIES” и предъявляем тему урока


Слайд 16


Слайд 17

Warming up – giving personal information. На интерактивной доске выводится материал упр.1стр.20 Учащиеся в парах делают упр. 1 Рассказывают о собеседнике классу.


Слайд 18

Ex.1 p.20 My name is... My dad/mum I’m ... years old. works as... . I live in ... . My favourite I go to ... school. subjects are ... . There are ... in my In my spare time... family.


Слайд 19

Основная часть урока


Слайд 20

4. Учитель возвращает серию картинок по теме «Хобби»


Слайд 21


Слайд 22


Слайд 23

На интерактивной доске предъявляется список выражений предпочтения из упр.3 стр.20


Слайд 24


Слайд 25

5. Используя аудиозапись, учащиеся выполняют упр. 2 стр.20 и заполняют пропуски. Учитель проводит проверку понимания (ученики зачитывают предложения) На интерактивной доске предъявляется полная версия упражнения.


Слайд 26

Ex. 2 p. 20 I really enjoy ... because we have a lot of fun together. I like ... and ... because I’m a very active person. I’m fond of ... and I often go with my dad to the lake. I’m keen on ... and go regulary with my mum in the park. I can’t stand ... . I don’t like my hands dirty.


Слайд 27

6. I’m not keen on ... because I do it a lot at school. 7. I just hate ... . It’s so boring. 8. I really enjoy ... . It’s interesting and fun. USE: reading, hanging out with friends, gardening, playing basketball, going jogging, swimming, surfing the internet, fishing, drawing.


Слайд 28

6. Учитель просит высказать свое мнение об отношении к предъявленным хобби в режимах T-P1,P2… и Р1 – Р2, Р3-Р4… . (упр.3 стр.20)


Слайд 29

Ход урока:


Слайд 30

7. Учитель говорит об опасных видах спорта и дает установку на аудирование


Слайд 31

Horse racing Motocross


Слайд 32

.


Слайд 33

Ex. 4 p. 21 Both horse racing and motocross are challenging sports. 1) ... horse racing can be a great 2) ..., it can also be quite dangerous. For example, if the horse falls, the jockey may 3) ... or injure their head. Similarly, motocross could be dangerous if the rider 4) ... of the bike and crashes it. In spite of all the dangers, these sports require a 5) ... so they can help you stay 6) ... .


Слайд 34

8. Физминутка - учитель проводит зарядку для глаз с помощью интерактив ной доски


Слайд 35


Слайд 36

9. Speaking Task Работа с лексикой раздела Useful Language (p 21) Слова предложены на интерактивной доске. Ученики читают и переводят их. (На интерактивной доске предъявляется перевод) На интерактивной доске выведены выражения предпочтения


Слайд 37

USEFUL LANGUAGE Benefits great form of exercise gives sense of freedom helps you get fit very exciting challenging/ adventurous adrenaline rush requires skill Dangers crash/ lose control break leg/ injure head/ get concussion fall from great height break arm/ leg injure shoulder/ back


Слайд 38

.


Слайд 39

Учитель приступает к расширению темы


Слайд 40


Слайд 41

11. Учитель раздает тексты о четырех экстремальных видах спорта в Австралии. Ученики просматривают текст (Skimming)в течение одной минуты.


Слайд 42


Слайд 43

1. KITE SURFING What do they do? Surf on a surfboard attached to a power kite that can take them into the air. Kitesurfers have to learn to control both the surfboard and the kite at the same time and perform tricks and turn while in the air. Where do they do it? The Whitsunday Islands, 75 tropical islands between the mainland and the Great Barrier Reef, are ideal for beginner kitesurfers thanks to the warm flat water that surrounds them. The islands have become such a popular destination that Whiteheaven Beach there is now known as Kiteheaven Beach! Danger rating: 3/5


Слайд 44

2. FREESTYLE MOTOCROSS What do they do? Perform stunts on special light, powerful off-road bikes. Using ramps, riders can jump over obstacles up to 35 m. While in the air they perform special moves such as the “whip” (turning the bike sideways in the air), the “superman” (kicking their legs out behind them and flying parallel to the bike) and the “cliff hanger” (fixing their feet under the handlebars and releasing their hands. Where do they do it? There will be a whole day of motocross at the Planet X Summer Games in Sidney this November-the thrill-seekers’ Olympics Danger rating: 4/5


Слайд 45

3. STREET LUGE What do they do? Lie on their backs on large skateboards only 4cms from ground, travelling on the road at speeds of nearly 130kph. The boards are specially built to fit each rider, who must wear a leather suit and a full motorbike helmet. Riders use their feet as brakes. Roads are closed for competitions, but not for practice sessions, so a car always follows each luger in case of accidents. Where do they do it? Melbourne has lots of clubs that practice most Saturdays. See our message board for details. Danger rating: 4/5


Слайд 46

4. BASE JUMPING What do they do? Jump off tall structures (BASE – buildings, antennae, span (bridges),earth) and land with a parachute. To begin base jumping you have to always be a competent skydiver with experience of 150 parachute jumps. Base jumping has a controversial reputation. Jumpers have a 95% chance of ending up in hospital at some points at their career. The sport is even illegal in some countries, including the USA. Where do they do it? Anywhere (often illegally)! Frenchman’s Cap in Tasmania (a 340m high cliff) is a popular spot. Danger rating: 5/5


Слайд 47

12. На интерактивной доске предъявляется список вопросов для проверки понимания текста.


Слайд 48


Слайд 49

Учитель подводит итоги урока


Слайд 50

I really like I am fond of I am keen on I find boring I just hate I can’t stand На интерактивной доске предъявляется график предпочтений


Слайд 51


Слайд 52

Учитель дает домашнее задание:


Слайд 53

Give a talk on extreme sports according to the plan: • What are the possible benefits of extreme sports? • What are the possible dangers, with examples? • Would you like to do extreme sports and why? • What do you think about extreme sports compared to other sports? 2. Use the vocabulary and linking words from ex 5 p 21.


Слайд 54


Слайд 55

Thank you for your attention!


×

HTML:





Ссылка: