'

Мінерали класу силікати

Понравилась презентация – покажи это...
Слайд 0

Мінерали класу силікати


Слайд 1

Альмандин (рос. альмандин, англ. almandine, нім. Almandin m) – типовий мінерал кристалічних сланців, які містять ґранат і утворилися при регіональному метаморфізмі глинистих порід. Залізисто-алюмініїстий силікат острівної будови. Сингонія кубічна. Спайність недосконала. Густина 3,8-4,3. Твердість 7,0-7,5. Забарвлення фіолетово-червоне, рідше темно-коричневе, густо-червоне. Злом нерівний. Зустрічається також у пегматитах, інколи в гранітах. Розмір кристалів від 5-6 мм до 5 см. Прозорі кристали А. - коштовні камені IV порядку, а дрібнозернисті виділення і непрозорі відміни використовуються як абразивна сировина. Розрізняють: -альмандин ітріїстий; -альмандин марганцевистий; -альмандин-піропіп (алюмініїстий ґранат заліза й магнію); -альмандин-спесартин (алюмініїстий ґранат заліза і марганцю).


Слайд 2

Геміморфіт (рос.гемиморфит, англ. hemimorphite, calamine; нім. Hemimorphit, Kieselzinkerz, Kieselgalmei) – мінерал класу силікатів. Сингонія ромбічна. Структура острівна. Зустрічається у вигляді волокнистих, радіально-променистих, ниркоподібних або сталактитових агрегатів, а також у вигляді дрібних кристалів, які утворюють кірки і друзи. Кристали тонкопластинчасті, таблитчасті, часто подовжені. Відомі двійники по (001). Колір безбарвний, білий, блакитний, жовтий або зеленуватий. Блиск скляний. Твердість 4-5. Густина 3,45. Має піроелектричні властивості. Зустрічається в зоні окиснення свинцево-цинкових родовищ. Значні скупчення - в Центр. Казахстані, Польщі (Верх. Сілезія), Забайкаллі. Може використовуватися як цинкова руда. Збагачується флотацією. Інша назва - каламін.


Слайд 3

Діопси?д (рос. диопсид, англ. diopside) — мінерал, силікат кальцію і магнію ланцюжкової будови. Сингонія моноклінна. Твердість 5,5—6. Густина бл. 3,35. Колір ясно- і темно-зелений. Прозорий. Блиск скляний. Важливий породотвірний мінерал метасоматичних порід, де знаходиться з кальцитом, ґранатом, воластонітом, везувіаном. Розрізняють: діопсид-бронзит (сумнівна моноклінна відміна бронзиту, яка містить СаО); діопсид ванадіїстий (відміна діопсиду з родовища Слюдянка (Забайкалля); -діопсид-гіперстен; -діопсид-естантит; -діопсид-жадеїт (мінерал змішаного складу, проміжний між діопсидом та жадеїтом); -діопсид залізистий (відміна діопсиду, яка містить двовалентне залізо); -діопсид магніїстий (відміна діопсиду із значною перевагою магнію над кальцієм); -діопсид-саліт (відміна діопсиду, яка містить до 10 % FeO); -діопсид титановий (відміна діопсиду, яка містить понад 0,6 % ТіО2); -діопсид хромистий.


Слайд 4

Дистен, або Кіаніт — мінерал підкласу ортосилікатів острівної будови. Назва походить з грецької мови від слів «ди» — два та «стен» — сила, дослівно «двосильний». «Кіанес» означає темно-синій. Склад: Al2O[SiO4]. Сингонія триклінна. Кристали подовжені, пластинчаті, іноді зігнуті. Колір синій, голубий, рідше зелений, жовтий, безбарвний. Блиск скляний. Спайність довершена. Твердість за спайністю уздовж кристала 4,5, впоперек — 6. Питома вага 3,6. Метаморфічне — Утворюється в метаморфічних породах в умовах високого тиску, типовий породоутворюючий мінерал кристалічних сланців. Породи, що містять дистен, можуть використовуватись як високоглиноземна сировина при виробництві вогнетривів. Збагачують кіаніт у важких суспензіях, на концентраційних столах, способами магнітної і електрич. сепарації, флотації. Головний постачальник кіаніту - США (бл. 90000 т/рік). Споживається щорічно в Європі. Постачається як необроблений кіаніт, так і кальцинований. Крім того, кіаніт видобувають в Індії (бл. 20000 т/рік), в Зімбабве, Бразилії, Китаї та Іспанії.


Слайд 5

Міларит( рос. миларит, англ. milarite; нім. Milarit m) – мінерал підкласу кільцевих силікатів, метасилікат калію, кальцію, алюмінію і берилію кільцевої будови. Сингонія гексагональна. Дигексагонально-дипірамідальний вид. За кристалічною структурою близький до берилу, що зумовлює їх схожість у морфології кристалів та ін. властивостей. Форми виділення – призматичні і голчаті кристали, іноді снопоподібні і напівсферичні агрегати. Густина 2,55±0,05. Твердість 6,0-6,5. Колір світлий, жовтувато-зеленуватий і трав’янисто-зелений, безбарвний, рідше білий і рожевий. Блиск скляний. Міларит – відносно рідкісний мінерал, зустрічається в родов. різних генетичних типів. Первинний Міларит кристалізується в жилах альпійського типу, де асоціює з кварцом і кальцитом. В останньому випадку Міларит утворює значні скупчення в асоціації з альбітом, кальцитом, флюоритом і входить до складу берилієвих руд. поряд з фенакітом і бертрандитом. Рідкісний. Знахідки: Валь-Куф поблизу Руера і Валь-Стрем (Граубюнден) Швейцарія, Сибір (РФ), Казахстан. За назвою долини Мілар (Швейцарія), G.A.Kenngott, 1870.


Слайд 6

Натроліт - мінерал класу силікатів, водний алюмосилікат каркасної будови з групи цеолітів.Сингонія ромбічна. Ромбопірамідальний вид. Спайність ясна. Форми виділення: стовпчасті кристали, променисті агрегати, кристалічні кірочки, сфероліти та волокнисті маси. Густина 2,24. Твердість 6,0. Колір безбарвний, жовтуватий, червонуватий. Блиск скляний, у волокнистих мас шовковистий. Крихкий. Зустрічається в мигдалинах основних ефузивів з іншими цеолітами, а також як продукт розкладання нефеліну в лужних породах. Один з найпоширеніших цеолітів. Від натро. й грец. літос — камінь (M.N.Klaproth, 1803). Сингонія — бергманіт, бревікіт, галактит, кондрикіт, крокаліт, мурабуліт, савіт, слоаніт, цеоліт голчастий, еделіт, ехеліт. Зайва назва скаполіту. (W.H.Wollaston, 1824). Розрізняють: натроліт голчастий (агрегати натроліту, які складаються з голчастих індивідів); натроліт залізистий (натроліт з родовища Бревік у Норвегії, який містить 7,49 % Fe2O3 i 2,40 % FeO); натроліт марганцевистий (різновид натроліту, який містить незначну кількість MnO).


Слайд 7

Онікс мінерал класу силікатів, різновид халцедону – халцедоновий волокнистий різновид кварцу – SiO2. Сингонія тригональна. Трапецоедричний вид. Зустрічається у розсипах, у вигляді натічних форм, які заповнюють порожнини. Утворює суцільні маси, лінзовидні окремості. Прихованокристалічний. Густина 2,5-2,6. Твердість 6,5-7. Блиск скляний. Злам раковистий. Розчиняється тільки у плавиковій кислоті. Піддається дії лугів. Родовища: Індія, Бразилія (Мінас-Жерайс), Уругвай, Алжи (г. Маскара), Узбекистан, Туркменістан. Історичною славою користувалися родов у Стародавньому Єгипті (м. Алабастрон, т.зв. “єгипетський алебастр” Плінія Старшого) та Іранського Азербайджану (“тавризький мармур”). Як виробне і декоративно-облицювальне каміння використовувався у Стародавньому Єгипті та Вавілоні. Назва – від грецьк. “онікс” – ніготь, лапа, копито (E.Theophrastus, бл. 315 р. до н.е.). Агат, у якому чергуються різнокольорові смуги: онікс арабський – чорні і білі; сардонікс – бурі і білі; карнеол-онікс – червоні і білі.


Слайд 8

Топаз - мінерал з класи силікатів Al2 [Si O4] (F, ОН)2. Прозорий без кольору або жовтий, інколи блакитний, рожевий, зелений тощо; твердість 8, питома вага З, 5 — 3, 6 Здебільше зустрічається у вигляді кристалів. Топаз — дорогоцінний камінь другого класу. Його родовища на Україні належать до найвідоміших у світі. Вони поширені в Кристалічному масиві на пн.-сх. Волині і пов'язані з пеґматитовими жилами. Український топаз переважно рожеві і блакитні з високими ювелірними якостями; вага від кількох г до кількох кг. Унікальні кристали Т. знайдено в Володарсько-Волинському родовищі вагою 68 кг (1952) і геологами Іршанського гірничо-збагачувального комбінату — 117 кг.


Слайд 9

Силікати


×

HTML:

Ссылка: