'

“Спочатку було слово…” Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва.

Понравилась презентация – покажи это...
Слайд 0

“Спочатку було слово…” Найдавніші пам’ятки словесного мистецтва. Веди – священна книга індійського народу


Слайд 1

Це перша з книг; таке враження, що ціла імперія говорить з нами, в ній немає нічого дрібного, незначного – все величне, послідовне, спокійне ; це голос древнього розуму, що міркував над тими ж питаннями, які хвилюють і нас. Р.У. Емерсон


Слайд 2

Коли виникла література? Як називалися найдавніші літературні твори, в яких людина намагалася пояснити світ навколо себе? У якій формі існували міфи? Визначте їх характерні особливості.


Слайд 3

Саме міфи, в які люди вірили, стали основою релігій, фольклорних творів і літератури. У багатьох релігіях світу є книги, які шануються людьми, як священні: в індусів- це Веди, у зоротоастрійців – Авеста, в іудеїв – Біблія (Старий Завіт), у християн Біблія (Старий та Новий Завіт), у мусульман – Коран. Створення асоціативного куща: Які слова асоціюються у вас зі словами “священні книги”?


Слайд 4

Розгляньте ці ілюстрації, чи зрозумілий вам їх зміст? Звідки вам відомі сюжети цих картин?  


Слайд 5

Опрацюйте інформацію, дайте відповіді на запитання Священною книгою якого народу є “Веди”? Коли вони створювалися? Хто їх складав? Якою мовою записані тексти цієї пам’ятки? Із кількох книг вона складається? Що в них міститься? Яка з книг є найдавнішою? Що возвеличували стародавні співці у текстах 1 книги?


Слайд 6

ВЕДИ Веди – перші найдавніші пам’ятки індійської стародавньої літератури, створені в кінці ІІ тис.- Іпол. Ітис. до н.е. Слово “веди” в перекладі із санскриту означає “знання”, “ вінець знань”, “достовірні знання”. Складається ця пам’ятка з 4 книг, в яких зібрані поетичні релігійні гімни, молитви, замовляння від хвороб і ворогів, магічні заклинання, звернення до богів, мудреців, небесних світил.


Слайд 7

Створювалися книги протягом кількох віків, існували тривалий час в усній формі. Традиційно вважається, що книга є богонатхненною, вона існувала завжди. Її вірші є одкровеннями верховного бога Брахми, який передав їх мудрецям та співцям-ріші, що доповнювали, вдосконалювали гімни. Пізніше тексти були записані староіндійською літературною мовою – санскрит. Фактично, Веди – це гімни, які виконувалися жерцями, що славили богів. За індуїстською традицією Веди – це повне, цілісне знання Законів Природи про все: час і його цикли, здоров’я і довголіття, будівництво і архітектуру, будову Всесвіту тощо.


Слайд 8

Зібрав і записав тексти ведичних книг легендарний мудрець В’яса – збирач (В’ясадева), котрий записав їх так, щоб вони були зрозумілими звичайним людям, оформив 4 основних збірки. Він же склав історичну оповідь “Махабхарату”, щоб дати людям можливість досягти вищої мети життя. Перша книга Веди – “Ригведа” – книга гімнів (від санскр. гімн) Друга книга “Самаведа”- книга пісень, мелодій (саман – мелодія) Третя «Яджурведа» – книга жертвоприношень (яджус – жертва) Четверта «Атхарваведа» – книга заклинань жерців (атхарван – заклинання)


Слайд 9

«Ригведа» ( «Риг»-Божим вогнем, «Веда» - дає владу) - найстаріша з ведичних книг. В ній більше тисячі гімнів (1017 або 1028), які складають десять книг (мандал) . Гімни складаються з віршів – мантр. Гімни звернені до бога вогню Агні, грому Індри, богині Зорі, Савітар та інших сил природи, одухотворених уявою древніх. Всі мантри були відкриті 400-ам ріші, серед яких були і жінки.


Слайд 10

Гімни звернені до певного божества, починаються із його звеличення, згадки доблесних діянь. Божество славиться як захисник від бід і небезпек, як благодійник, що дарує багатство, силу і процвітання. Боги ведійських аріїв називалися дева (небесний, мешканець світлого неба). Міфи про одвічну боротьбу девів і асурів (демонів) стали основними в ведійській релігії. В Ригведі згадується велика кількість богів: 33, 330, 3306.


Слайд 11

«Ригведа» – цінне джерело для вивчення історії Давньої Індії, звичаїв. традицій, обрядів. Вважається, що вона створювалася близько 1700 – 1100 рр. до н.е. і віками існувала в усній традиції. Це найдавніша і найцінніша з ведичних книг. За легендами вона була створена із Східних вуст Брахми.


Слайд 12

Проблемне завдання: Як ви розумієте слова Спочатку було Слово Й було Слово в Бога. Й було Богом святе Слово- Все постало з нього. Помагай же Слову, Боже, Із пітьмою в герці, Щоб жило, правдиве й гоже, У людському серці. (Дмитро Білоус)


Слайд 13

Творча робота: напишіть п’ятихвилинне есе на тему: Навіщо нам сьогодні знати про священні книги? Що дають ці знання сучасній людині? Домашнє завдання. Прочитати в підручнику про священні книги, проаналізувати запропонований уривок з Вед.


×

HTML:

Ссылка: