'

ІСТОРІЯ ПОЯВИ КНИГ

If you like this presentation – show it...

Slide 0

ІСТОРІЯ ПОЯВИ КНИГ Книги – це маяки в океані часу (А. Шопенгауер) Блищик М. О. Бібліотекар ПШБФ с. Дорогобуж


Slide 1

Малюнки на камені та стінах печер Багато-багато років тому не було ні чорнил, ні паперу, ні, тим більше, книг. Інформацію передавали від однієї людини до іншої. Але як же важко запам’ятати дуже різні й довгі історії. Тому люди придумали малювати картинки на камені, на стінах печер.


Slide 2

Від малюнків утворилися ієрогліфи Слово «ієрогліф» означає «священні знаки». Кожен ієрогліф означає слово або його частину. У наш час ієрогліфами пишуть народи Китаю та Японії.


Slide 3

Знаки на глині У деяких стародавніх державах, таких як Вавилон, Ассирія, Шумер, писали на глині. Загостреними паличками люди видавлювали на сирій глині знаки, схожі на подовжені трикутники – клини. Тому такий лист називається клинописом


Slide 4

Глиняні книги Кожна така книга складалася з десятків або навіть сотень глиняних «сторінок», укладених у дерев’яний ящик. Уже в цей час були створені бібліотеки.. Навіть пожежа не змогла знищити глиняні книги, вогонь їм не страшний. Він робить їх тільки міцнішими.


Slide 5

Пальмове листя У давній Індії матеріалом для перших книг служило пальмове листя, яке висушували, нарізували довгими вузькими смужками, які прошнуровували з обох боків обструганими дерев’яними дощечками, щоб книга краще зберігалася. Палітурки прикрашалися яскравими картинками-мініатюрами. Пальмове листя - матеріал неміцний, тому прадавні індійські книги не вціліли до нашого часу.


Slide 6

Папірус Процес виготовлення папірусу був досить складним. Серцевину очерету різали на смуги, притискали вагою, сушили на сонці, потім склеювали один з одним. Виходила довга стрічка. Її зручно було зберігати, згортаючи в трубку, оскільки листи папірусу були крихкими й ламалися.. Текст на папірусових свитках писали чорним чорнилом вузькими стовпцями. Папірусові свитки (до 40 м завдовжки) намотували на дерев’яні або кістяні стержні й ховали в шкіряні або дерев’яні футляри. Багато світків дійшли до нас у вигляді уривків. Зараз вони зберігаються в музеях і великих бібліотеках світу.


Slide 7

Віск Воском заповнювали дощечки, вистругані в середині та скріплювали шнурками. Такі книжечки служили дуже довго: запис можна було стерти, а потім наново написати. На воскових дощечках писали сталевою або кістяною паличкою – стилем.


Slide 8

Пергамент Замість папірусу зі шкіри тварин (телят, ягнят) стали робити матеріал - пергамент. Його можна складати, розрізати, листи з пергаменту можна зшивати й робити палітурку. На пергаменті писали пташиним пером, найчастіше гусячим, в урочистих випадках – лебединим. Писали особливим чорнилом, яке вбиралося у шкіру так глибоко, що його не можна було змити.


Slide 9

Літописці Книги за давніх часів коштували дорого, оскільки створювалися повільно, ціною кропіткої праці переписувача. Він від руки переписував книгу впродовж декілька місяців, а іноді й років. Писали й переписували книги в основному при монастирях. У давній Русі переписувачів називали літописцями.


Slide 10

Папір У ІІ ст.. до н. є. в Китаї винайшли дешевший матеріал для листа – папір. Технологію виготовлення китайські майстри довгий час тримали в секреті. Лише в ХІІІ ст. навчилися виготовлювати папір у країнах Європи.


Slide 11

Рукописні книги У давнину всі книги були рукописними, тому що їх писали від руки. Рукописні книги були справжніми витворами мистецтва. Багато прикрашалися і палітурки.


Slide 12

Літопис


Slide 13

Йоганн Гутенберг


Slide 14

Друкарня


Slide 15

Іван Федоров - першодрукар Іван Федоров першим став друкувати книги на Русі, його називають першодрукарем. У 1564 році він створив – «Апостол».


Slide 16

Книги – це вікна, через які душа дивиться у світ Т. Вільсон


×

HTML:

Ссылка: