'

Історія відродження давньої книги

Понравилась презентация – покажи это...
Слайд 0

Історія відродження давньої книги


Слайд 1

Паспортний проект роботи Керівник: Соловей Інна Георгіївна Бібліотекар загальноосвітньої школи І-ІІІст. с. Тополине Тип проекту: пізнавальний Жанр проекту: творчий.


Слайд 2

Мета : - надати учням уявлення про давню книгу та процес її відродження - закріпити знання про виготовлення книг у різних народів - зацікавити до читання


Слайд 3

Обладнання: книжкова виставка “ Давня книга “ стенд “ Історія виникнення книги ” ілюстрації. раритетні книги


Слайд 4

Перебіг уроку Дім без книги - день без сонця


Слайд 5

Мотивація: Кожна книга має свою долю. Доля книг пов’язана з тими людьми, які їх пишуть. В книгах відображена вся історія людства. А ми з вами знаємо, що неможливо побудувати гарне майбутнє, не пізнавши минулого. У пізнанні минулих віків нам і допомагають давні книги


Слайд 6

Перший вид писемності “Сторінками” найдавніших книжок ставали стіни печер, каміння, сокири, вояцькі щити. Писали на всьому і усім.


Слайд 7

Не було тоді ані паперу, ані пера, ані олівців, не знали люди і літер – їх замінювали малюнки.


Слайд 8

Винахід шумерів Шумери вже чотири тисячі років до н. е. вміли писати. Вони користувалися піктографією – малюнковим письмом. З часом малюнки спрощувались і ставали пояснювальними значками – ідеограмами. Книги шумерів були глиняні.


Слайд 9

Вони видавлювали на глині гострими тригранними палицями. Рисочка натиску на початку була товща, а наприкінці - тонша. Вона була схожа на клен. З рисочок у формі клена складалась писемність шумерів, тому вони і називались клинописом. Глиняні форми зі значками висушували на сонці або обпалювали вогнем. Тоді вони ставали твердими.


Слайд 10

Писемність давніх єгиптян Давньоєгипетські книги, написані ієрогліфами, – це крихітні малюнки, що відображали людей, тварин, птахів. Кожен знак відображав слово.


Слайд 11

Пізніше з’явилися знаки , які позначали склади. Прочитали ієрогліфи тільки в минулому віці. Їх писали загостреною тросниковою палицею – каламом, рідко пензлем.


Слайд 12

Виникнення алфавіту


Слайд 13


Слайд 14

Папірус Ріс папірус в дельті Нілу. Його стебло розщеплювали на волокнисті стрічки. Частинки папірусу розкладали поруч, і вони утворювали довгу стрічку. Поверх першої клали перпендикулярно другу, зверху їх притискали важким вантажем. Вижатий сік склеював стрічки.


Слайд 15

Кілька таких шматків з’єднували в довгу стрічку, прасували і згортали в сувої. Щоб зручно було користуватися, його намотували на палицю. Користуючись палицями, свиток згортали. Свиток поділяли на стовбці – сторінки. І на них писали текст.


Слайд 16

Пергамент Матеріал для письма винайшли в малоазіатському місті Пергам,де нині знаходиться знаменита бібліотека. Пергамент був чудовим матеріалом для книжки. Шкіру теляти або барана вимочували у вапні,сушили та натягували на раму,прасували,втирали в шкіру крейду. Отримували білий з жовтуватим відтінком матеріал. Він був настільки міцним,що можна було різати на аркуші різного розміру.


Слайд 17

КНИГИ З ПЕРГАМЕНТУ На пергаменті писали чорнилом та різними фарбами. Чорнило робили із сажі,відвару кори вільхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви писали червоною фарбою. Звідси і вислів “ червоний рядок.”


Слайд 18

Береста У 1951 році археологами в Новгороді були знайдені берестяні грамоти. Це невеличкі шматочки березової кори з текстами 11 – 14 віків,це було найвидатніше відкриття у 20 ст. Для виготовлення грамот , бересту варили у воді, що робило її більш ніжною,потім шарували її,відбирали найгрубішу ,обрізали з усіх боків. Грамоти виглядали як один лист , це шматок кори берези. Надписи виконувалися кирилицею. Найдавнішій грамоті – 900 років.


Слайд 19

ПАПІР Папір – китайський винахід. З’явився він в ІІ столітті. Виготовляли його з кори дерева, ганчір’я , шматочків шовка,рибацьких сіток. Все це дробили, змішували з водою до однорідної маси, розливали тонким шаром на сітку з бамбука. Вода збігала і на сітці утворювався майбутній лист паперу.


Слайд 20

Винахідник ПАПЕРУ Цай - Лунь


Слайд 21

Рукописні книги Робота переписувача довга і кропітка. На написання книги витрачалося багато часу. Судомило спину,втомлювалися очі, німіли руки. Латинський монах, працюючи в скрипторїї, жалівся в своєму вірші:” Три пальці пишуть,все тіло страждає”. Перед тим як починати писати,переписувач кропітливо точив перо й розщеплював його кінчик. Писали тонкими лініями з невеликим натиском. Вчені визначали в якому віці переписана книга за товщиною та нахилом. Палеографія - наука,що досліджує історію письма. В українській грамоті початкові букви і поля покривали орнаментом.


Слайд 22

Перший друкарський станок Спочатку перші друкарські станки були маленькі,ручні,а потім механізовані. Перший друкарський станок збудував Іоганн Гуттенберг у 1450 році. За годину на ньому можна було надрукувати приблизно 16 сторінок. Гуттенберг складав слова, поєднуючи металеві букви – вони називались шрифтом.


Слайд 23

Сучасна друкарська машина Сучасна друкарська машина електрична. Вона друкує кольорові аркуші один за одним у встановленому порядку. Потім ріже до наданого розміру, переплітає. Сторінки стають книгою.


Слайд 24

ВИСНОВОК : ОТЖЕ, процес відродження книги сягає в далеке минуле, коли люди малювали на стінах печер, камінні і т. д. Матеріалом для виготовлення перших книг була глина, папірус, пергамент, береста і папір. Пам’ятайте діти, книга робить наш світ цікавим, привабливим і пізнавальним “Розум без книги як птиця без крил”.


Слайд 25

С книгою жить – вік не тужить.


×

HTML:

Ссылка: